«Балапан» тобының балаларының өз бетінше өмір сүруіне, өз қалауы бойынша құрдастарымен қарым-қатынасқа түсуіне, білімдері мен дағдыларын жүзеге асыруға және тереңдетуге басқа іс-әрекет түрлерінде емес, ойында үлкен мүмкіндік бар. Өйткені, ойын – мектеп жасына дейінгі баланың қоршаған ортаны түсіну тәсілі. Ойнау барысында ол материалдың түсін, пішінін, қасиеттерін, сандық қатынастарды меңгереді, өсімдіктер мен жануарларды зерттейді.

Именно в игре, а не в других каких-то видах деятельности, дети группы «Балапан» имеют наибольшую возможность быть самостоятельными, по своему желанию общаться со сверстниками, реализовывать и углублять свои знания и умения. Ведь именно игра для дошкольника - способ познания окружения. Играя, он познает цвет, форму, свойства материалов, числовые отношения, изучает растения, животных.